Kontrolki

Trabantowa mechanika

Moderator: Mod Team

91tina
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-09, 11:45

Kontrolki

Post autor: 91tina »

Witam,
W związku z tym, że jestem w trakcie robienia drewnianej deski rozdzielczej do swojego trabiego, poszukuje informacji czy jestem w stanie gdziekolwiek dostać kontrolki (kierunkowskazów, oleju itp.) do trabanta? Zależy mi na tym, żeby były one osobno, ponieważ reszta dookoła liczników będzie drewniana. Może z jakiegoś innego samochodu? Internet już przeszukany - śladów brak. Będę wdzięczna za pomoc i jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam

-
Trabant 1.1
Rocznik: 1991
Awatar użytkownika
Damian88
Posty: 206
Rejestracja: 2016-11-16, 19:12
Lokalizacja: PGN

Re: Kontrolki

Post autor: Damian88 »

http://hemas.pl/component/jshopping/pro ... 9?Itemid=0

ja miałem takie w Trabim, w sklepach rolniczych jest kilka rodzai kontrolek pojedynczych ;)
Awatar użytkownika
Damian88
Posty: 206
Rejestracja: 2016-11-16, 19:12
Lokalizacja: PGN

Re: Kontrolki

Post autor: Damian88 »

eda90
Posty: 245
Rejestracja: 2017-03-19, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Kontrolki

Post autor: eda90 »

Mam pytanie, koncze instalacje pozostaly mi do podpiecia kontrolki, z tego co wiem kazda ma osobna mase skad brac masy do tych kontrolek zeby nie bylo choinki na zegarze?
Awatar użytkownika
Dawdzio
Posty: 202
Rejestracja: 2014-11-24, 01:47
Lokalizacja: DLE

Re: Kontrolki

Post autor: Dawdzio »

Skądkolwiek. Masa jest tylko jedna. Choinka się robi, gdy tworzy się połączenie szeregowe, tj. jedna kontrolka świeci, bo powinna, a druga świeci, bo ta pierwsza ma słabą masę lub nie ma jej wcale i "masuje się" przez włókno drugiej żarówki.

Z tego co pamiętam tylko kontrolka od podniesionych świateł ma zasilanie na stałe po kluczyku, a sterowana jest masą, więc musi mieć osobny przewód masowy, ale i tak łączy się on z tym samym biegunem ujemnym akumulatora co wszystkie inne.

Uważaj na kontrolkę ładowania, ona tak naprawdę nie ma masy wcale. Przy pracującym silniku i sprawnym alternatorze/prądnicy z obu stron trafia do niej biegun dodatni.
Poszukuję kontaktu z panem inż. Stefanem Smoliczem lub książki "Moje Trabanty 1963-2000" jego autorstwa. Osoby mogące mi pomóc proszone są o kontakt przez PW lub gdziekolwiek na forum.
eda90
Posty: 245
Rejestracja: 2017-03-19, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Kontrolki

Post autor: eda90 »

Dzieki a dlaczego w zegarze jest kilka konektorow na mase? czy tam trzeba zrobic mostki?
Awatar użytkownika
Dawdzio
Posty: 202
Rejestracja: 2014-11-24, 01:47
Lokalizacja: DLE

Re: Kontrolki

Post autor: Dawdzio »

Czerwona jest odizolowana od masy (dwa konektory = dwa plusy), górna niby też powinna, niebieska chyba nie jest (tj. masa wspólna z obudową). Musiałbym mieć licznik w rękach, żeby sprawdzić.
Poszukuję kontaktu z panem inż. Stefanem Smoliczem lub książki "Moje Trabanty 1963-2000" jego autorstwa. Osoby mogące mi pomóc proszone są o kontakt przez PW lub gdziekolwiek na forum.
Odpowiedz