Trabant 601S 1989r.

Moderator: Mod Team

Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Trabant 601S 1989r.

Post autor: adi20007 »

Cześć, mam na imię Adrian, mam 17 lat i interesuję się pojazdami z minionej epoki (głównie rodzimej produkcji ;) ) Moje pojazdy: https://picasaweb.google.com/106070762049078128797

Dzień po świętach, zadzwonił do mnie Wujek, że jest Trabant do wzięcia, w niezłym stanie za grosze. Byłem trochę zaskoczony, i miałem mieszane uczucia bo nigdy nie darzyłem jakimś szczególnym zainteresowaniem pojazdów z NRD. No ale oglądnąć można, więc umówiłem się z właścicielem- Panem Zbyszkiem (stary znajomy Wujka) na następny dzień na oględziny. Pojechałem, zobaczyłem i Trabant okazał się niezłą bazą do remontu. Historia zatoczyła koło, bowiem trampek miał 3 właścicieli, ale wrócił w ręce pierwszego od którego go odkupiłem. Trzeci właściciel zrobił mu kapitalny remont, pojeździł 3 miesiące, sprzedał pole i kupił sobie nowy samochód więc Trabant był mu zbędny. Podarował go Panu Zbyszkowi za jakąś tam przysługę. Pan Zbyszek 6 lat temu rozebrał wóz w celu remontu (chciał z niego zrobić perełkę 8) ), lecz nie został dokończony do dzisiaj. Przed świętami dostał zawału, i nie może kontynuować pracy nad Trabantem. Zlitowałem się nad Trabantem i dzisiaj postanowiłem że go przygarnę. Takie są tego efekty:

Obrazek
Obrazek
Pierwszy raz na dworze od 6 lat (foto z poprzednim właścicielem):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dosłownie wnieśliśmy go na pakę :lol: :
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niektóre z części odnowionych przez poprzedniego właściciela:
Obrazek
Obrazek

Znalazłem radio na złomie, myślę że wiekowo będzie pasować :) :
Obrazek

W gratach znalazłem nowe halogeny Zelmotowskie:
Obrazek

U blacharza:
Obrazek
Obrazek

Link do obszerniejszej galerii:
https://picasaweb.google.com/1060707620 ... nt601S1989

Zapłaciłem 350zł (Trabanta dostałem gratis, a cena była za części które zostały do niego dokupione przez poprzedniego właściciela) więc tak czy tak opłacało się. Silnik, skrzynia i hamulce były remontowane i jeździły tylko 3 miesiące więc powinny być ok, w podłodze nie ma ani 1 dziury (tylko nalot), do wymiany kwalifikują się progi, no i blacharz musi sprawdzić dokładniej łączenie ściany grodziowej z podłogą. Zrobiłem wczoraj miejsce na Trabanta w garażu, ale i tak trafiły do niego tylko części, bo karoseria już stoi u blacharza :) . Mam 17 lat więc do prawa jazdy jeszcze mi trochę brakuje, ale za to będzie czym jeździć po zdaniu egzaminu :-D

Liczę na waszą pomoc, bo niezbyt znam budowę Trabanta ;)
Trabant 601S 89'
lisek
Posty: 272
Rejestracja: 2011-10-09, 20:09
Lokalizacja: Iłowa

Post autor: lisek »

fajny trampek, ale ten blacharz, to jakiś sprawdzony typ??
Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Post autor: adi20007 »

Tak, robił mi wszystkie poprawki blacharskie w moich jednośladach. Remontuje teraz Warszawę pickup więc ma pojęcie o starszych wozach.
Trabant 601S 89'
Awatar użytkownika
dzikU
Posty: 50
Rejestracja: 2011-06-09, 21:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: dzikU »

Jak na niego patrzę to przypomina mi się jak zaczynałem remont swojego.. :) rocznik ten sam kolor tez
Elwis
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-05, 20:09
Lokalizacja: Będzin

Post autor: Elwis »

Fajna Maszyna i ciekawa historia.Remont tego trabanta i wszystko co będziesz robił przy nim pozostanie w pamięci do końca życia.Ja też miałem trabanta jeszcze za nim prawko się pojawiło.Super sprawa jak ma się pierwsze auto w życiu.Co do informacji o tych pojazdach polecam kilka książek o naprawie trabanta i oczywiście forum CT :)
Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Post autor: adi20007 »

No właśnie, jaka książka o Trabantach jest najlepsza i najbardziej przydatna?
Trabant 601S 89'
Bross
Posty: 745
Rejestracja: 2011-03-17, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Gdańsk

Post autor: Bross »

książka inż. M. Skurski'ego

:idea: klik = pobierz
http://www.cartoontrabant.pl/dokumentac ... kurski.pdf
Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Post autor: adi20007 »

Dzięki wielkie.
Trabant czeka na swoją kolejkę u blacharza, więc chciał bym przez ten czas skompletować potrzebne części, wobec tego mam kilka pytań co do oryginalności mojego egzemplarza. Z tego co zauważyłem to przednie felgi chyba są starsze(łącznie mam 7 felg-2 starsze, reszta nowsza), kierownica jest z Trabanta z lat 70, fotele mam bez zagłówków, a w tym roczniku chyba powinny być zagłówki. Coś jeszcze jest niezgodne z rokiem produkcji?
Trabant 601S 89'
Bross
Posty: 745
Rejestracja: 2011-03-17, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Gdańsk

Post autor: Bross »

polecam zapoznanie się z http://www.trabant-original.de/ najlepiej przeglądać co było w różnych rocznikach i dojdziesz co było ,a co powinno być.
Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Post autor: adi20007 »

Trabant w końcu wrócił od Blacharza :) . Szkoda tylko że wakacje się kończą.. :cry:
Ogarnąłem drugi wjazd który nie był otwierany kilkanaście lat, nie mówiąc już o tym ile czasu żaden samochód w tym garażu nie parkował:
Obrazek

I wpakowałem Trabanta w to klimatyczne miejsce :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było:
Obrazek

Jest:
Obrazek

Było:
Obrazek

Jest:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyczyściłem dzisiaj całą podłogę z rdzy, i znalazłem tylko 1 dziurkę co mnie bardzo cieszy. Jutro wypadało by zapodkładować blachę, i tu mam pytanie- Jakimi środkami to zrobić? Od środka nie musi to wyglądać bo i tak przyjdzie na to dywan. Ważne żeby było dobrze zabezpieczone przed rdzą. Nie czyściłem wszystkiego do gołej blachy, tylko miejsca gdzie pojawiła się rdza, więc są tam jeszcze resztki farby. Doradzano mi podkład ftalowy (inaczej minia), i na to gumbit. Co o tym myślicie?
Trabant 601S 89'
mlodyellow
Posty: 288
Rejestracja: 2011-06-09, 14:24
Lokalizacja: Łódź-Bałuty

Post autor: mlodyellow »

Temat o zabezpieczaniu blachy już był wałkowany milion razy, szukaj na forum :arrow:
Awatar użytkownika
pingor
Posty: 208
Rejestracja: 2011-09-05, 20:52
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pingor »

Zaczynasz w tym samym wieku co ja :)

I auto szykowane pewnie będzie na 18-tke ;)

Powodzonka w pracach i liczę na konkretną glebę :]
Pssssyt Psssyt - Trabi AIR RIDE and BBS RM !
Awatar użytkownika
adi20007
Posty: 8
Rejestracja: 2013-01-05, 01:43
Lokalizacja: Skawina

Post autor: adi20007 »

pingor pisze:Zaczynasz w tym samym wieku co ja :)

I auto szykowane pewnie będzie na 18-tke ;)

Powodzonka w pracach i liczę na konkretną glebę :]
Gleba może będzie, ale priorytetem jest przygotowanie go do malowania, i poprawne złożenie tego wszystkiego :)


Dalsza część walki z Trampkiem ;)
Czyszczenie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapodkładowane wyczyszczone miejsca:
Obrazek

Podłoga przed czyszczeniem:
Obrazek
I po + konserwacja:
Obrazek

Obrazek

I dzisiejsza praca:
Wyczyszczone progi, zapodkładowane, i pierwsza warstwa szpachli, dodatkowo zapodkładowane nadkola z lewej strony, niestety już w garażu bo zaczęło padać i musiałem schować Trampka :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2013-08-30, 21:41 ]
Dzisiejsze efekty pracy.
Pomalowany wydech:
Obrazek

Gotowy próg. Był podkład, szpachla, druga warstwa podkładu, i jutro psiknę jeszcze raz podkładem dla lepszej ochrony. Tak to jeszcze tylko baranek i będzie można malować pod kolor:
Obrazek

I jeszcze widok na prawe tylne nadkole po czyszczeniu i zabezpieczeniu:
http://imageshack.us/photo/my-images/199/pext.jpg/

Nie ma to jak korzystanie ze środków starszych niż Trabant :) Rozpuszczalnik z 1976 roku:
Obrazek :)

[ Dodano: 2013-11-10, 20:48 ]
Dawno nic nie pisałem, ale projekt nie umarł ;)

Uzbierałem trochę gratów:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciężko o nowe amortyzatory do Trabanta, więc podjąłem się regeneracji starych. Nowe simmeringi, olej, czyszczenie i malowanie załatwiły sprawę :)
Przed:
Obrazek

Po:
Obrazek

Tylne zawieszenie prawie skończone:
Obrazek

Skoro tył gotowy, to zająłem się przodem. Z karoserii wyjechały sanki wraz z całym zawieszeniem:
Obrazek

Odświeżone sanki:
Obrazek

Naciągnięty, sklejony w miejscu pęknięcia błotnik, zamontowany już na stałe:
Obrazek

Stwierdziłem że pomaluję komorę we własnym zakresie, bo nawet jeśli nie wyjdzie to i tak w komorze niewiele widać, a zawsze się coś można nauczyć ;) Wyszło całkiem fajnie:
Obrazek

Obrazek

Znalazłem takie oto amortyzatory na złomie. Praktycznie są nowe, tylko zniszczone poprzez leżakowanie pod stertą innych amortyzatorów. To są fabryczne amortyzatory, czy po prostu zamiennik do Trabanta?
Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2015-04-12, 15:35 ]
Trabant już pomalowany:
Obrazek

Kilka części gotowych na montaż:
Obrazek
Trabant 601S 89'
Odpowiedz