Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Trabantowa mechanika

Moderator: Mod Team

Awatar użytkownika
Dawdzio
Posty: 202
Rejestracja: 2014-11-24, 01:47
Lokalizacja: DLE

Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: Dawdzio »

20210531_211237.png
Czy w tej odmianie wentylator daje się zdemontować z osi bezboleśnie? On w ogóle jest plastikowy czy metalowy?
Bo te nowsze są chyba zalewane na osi na stałe i nie da się ich łatwo zdemontować ani tym bardziej pewnie założyć. A marzy mi się trabantowa odmiana kółka Korbeckiego i chyba jedynym sensownym miejscem na nie jest oś wentylatora. Mógłbym nawet sobie wytoczyć nową, dłuższą, ale fajnie by było móc później założyć wentylator na nią jakoś po ludzku.
Poszukuję kontaktu z panem inż. Stefanem Smoliczem lub książki "Moje Trabanty 1963-2000" jego autorstwa. Osoby mogące mi pomóc proszone są o kontakt przez PW lub gdziekolwiek na forum.
Awatar użytkownika
Dawdzio
Posty: 202
Rejestracja: 2014-11-24, 01:47
Lokalizacja: DLE

Re: Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: Dawdzio »

Żyje tu ktoś jeszcze?

Chyba zadaję to pytanie o jakieś dwadzieścia lat za późno, ale nic nie poradzę, w wieku trzech lat niewiele można napisać. No nic, jak mi wpadnie taki w ręce to się sam przekonam.
Poszukuję kontaktu z panem inż. Stefanem Smoliczem lub książki "Moje Trabanty 1963-2000" jego autorstwa. Osoby mogące mi pomóc proszone są o kontakt przez PW lub gdziekolwiek na forum.
Awatar użytkownika
dambra
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 252
Rejestracja: 2017-04-15, 06:53
Lokalizacja: Sulechów

Re: Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: dambra »

Chcąc wymienić łożyska musisz wycisnąć wiatrak. Obudowa jest z aluminium, ośka wtopiona w plastikowy wiatrak.
Trabant 601S, 1988 rok
Awatar użytkownika
RemkoK
Posty: 365
Rejestracja: 2017-10-26, 20:20
Lokalizacja: Jasło

Re: Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: RemkoK »

Gdzieś w Skurskim było opisane remontowane dmuchawy, więc jest to wykonalne.
Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach...
Awatar użytkownika
Dawdzio
Posty: 202
Rejestracja: 2014-11-24, 01:47
Lokalizacja: DLE

Re: Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: Dawdzio »

Wymiana łożysk dmuchawy jest wykonalna, bo sam to robiłem. Ale tym razem potrzebuję zdjąć wentylator z osi i zastanawiam się czy były egzemplarze, które umożliwiały taką operację.
Poszukuję kontaktu z panem inż. Stefanem Smoliczem lub książki "Moje Trabanty 1963-2000" jego autorstwa. Osoby mogące mi pomóc proszone są o kontakt przez PW lub gdziekolwiek na forum.
Awatar użytkownika
RemkoK
Posty: 365
Rejestracja: 2017-10-26, 20:20
Lokalizacja: Jasło

Re: Budowa wentylatora z wklęsłym środkiem

Post autor: RemkoK »

Jeżeli wiatrak był wciskany na oś to da się coś z tym zrobić, a to mi tak wygląda. Ta dmuchawa musiała być też jakoś wyważana, by nie generować zbędnych wibracji.
Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach...
Odpowiedz